Etterlengtet endring i Geno avlsplan

I Geno avlsplan vises nå det gjeldende okseutvalget som standard frem til nye okser er utlevert i beholderen til din lokale inseminør.

Sædrutebilen med Geno-motiv er fotografert på en rasteplass med flott utsikt mot snødekte fjell.
Utkjøringen av de nye eliteoksene i utvalg 1-2025 starter 10. mars og er ute i alle beholdere til påske. Foto: Jimmy Marken.

Etter flere henvendelser fra produsenter og inseminerende personell om manglende sammenheng mellom okseutvalg i Geno avlsplan og beholderen til inseminør ved utlevering av nye okser, har Geno nå gjort endringer.

Gjeldende okseutvalg vises som standard

Endringen som er gjort sørger for at det er gjeldende okseutvalg i området som vises som standard inntil nye okser er utlevert i beholderen til inseminøren i ditt område. Det betyr at en besetning som får tilgang til de nye oksene fra 1.utvalget 2025, 10. mars, vil 4.utvalget 2024 komme opp som standard frem til og med 9. mars. Etter det, altså fra og med 10. mars, vil kun 1.utvalget 2025 komme opp i planen.

Dette er en endring som gjør det enklere å sikre at avlsplanen samsvarer med inseminørenes innhold i beholderen sin. 

Vi håper endringen blir godt mottatt! 

Okseutvalg.JPG

Det nye eliteokseutvalget blir nå ikke vist som standard i Geno avlsplan før de nye oksene er utlevert i ditt område. 

Eliteokser fra mars 2025

Sædrute i Geno