Kurs for veterinærer

Geno tilbyr flere kurs for veterinærer. Her kommer en oversikt.

Foredragsholder peker mot skjermen som viser bilder av livmor hos ku. I forgrunnen sitter kursdeltakere og ser mot skjermen.
Geno tilbyr flere ulike kurs for veterinærer. Her har Jorid Lybæk en teoretisk gjennomgang på insemineringskurs.

 
For insemineringskurs legges datoer ut for neste halvår i april og november. 
For drektighetskontroll/ultralyd/fruktbarhetsrådgivingskurs kan du melde interesse og få beskjed når vi setter opp kurs. Kursdatoer settes opp fortløpende, og det planlegges kurs høsten 2025. 

Kurs i systematisk fruktbarhetsarbeid/praktisk fruktbarhetsrådgiving

Besetningsarbeid er faglig spennende! Her får du brukt bredden av din kompetanse. Systematisk fruktbarhetsarbeid gir mer forutsigbar arbeidshverdag både for veterinær og bonde, og for bonden er det stor økonomisk gevinst i god fruktbarhet. Fruktbarhet påvirkes av både miljø, fôring og helsesituasjon og gjør dette fagfeltet ekstra spennende. 

Dette kurset er en "startpakke" som gir deg oversikt over nyttige verktøy, tolkning data og forslag til gjennomføring av fruktbarhetsbesøk. Det blir praktiske øvelser i ovariepalpasjon, litt fokus på fôring som er avgjørende for god fruktbarhet, og gjennomgang og diskusjon av praktiske case både i plenum og i grupper. Ta gjerne med egne case! 

Det planlegges kurs i oktober 2025. Meld din interesse

Insemineringskurs, tradisjonell teknikk

5 dagers kurs med grunnleggende opplæring, praktisk trening og teori om brunst, fruktbarhet, smittevern, rapportering og oppfølging.

For kursplass kreves minst 6 ukers sammenhengende fulltidsjobb med inseminering innen 6 mnd etter kurs.  

Insemineringskurs legges ut for 6 mnd av gangen. Høstkursene legges ut i april. Insemineringskurs for veterinærer

Tidlig drektighetskontroll, manuell teknikk

Dette er et dagskurs i tidlig drektighetskontroll, og du bør ha erfaring med drektighetskontroll fra 50 dager for å ha utbytte av dette. Det settes opp kurs i høst. Meld din interesse

Drektighetskontroll og seksuell helsekontroll med ultralyd 

Dagskurs. Meld din interesse

Drektighetskontroll

Drektighetskontroll, grunnkurs med manuell teknikk og ultralyd (3 dager, planlegges i høst).
Meld din interesse